Horolezectví

Horolezectví na území Svazku obcí Novoborska

Území Svazku obcí Novoborska tvoří stejně jako celé území překrásné krajiny Lužických hor, sousedních Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko tradiční oblast skalního lezení s nevyčerpatelným potenciálem a bohatou historií.

Přímo na území Svazku se nachází především krásné pískovcové lezecké oblasti, ale v oblasti se nachází i unikátní čedičové a znělcové terény. Skály ve Sloupu v Čechách, Svojkově, Kamenickém Šenově, Prysku v okolí Mařenic, Cvikova i Kunratic jsou již po mnoho desítek let vyhledávány horolezci ze všech koutů naší země i zahraničí. Zejména skály u Sloupu v Čechách a skály u Svojkova určitě stojí za návštěvu. V letech minulých odtud vzešla řada lezeckých hvězd. Dnes je pozornost věnována spíše umělým cestám ve stěnách bývalého lomu Střelnice. Horolezecké oddíly našeho regionu psaly historii tohoto krásného sportu a dodnes se mohou pochlubit početnou členskou základnou. HO SK Nový Bor, SKAL Prysk, HK Geoplán, Skaláci TJ Lokomotiva Česká Lípa a další oddíly spravují lezecké oblasti Novoborska a Českolipska a vychovávají další generace horolezců.

V přímém sousedství Novoborska se nachází celá řada doslova „světových“ lezeckých oblastí. Jen namátkou jmenujme oblast Labského údolí, Jetřichovicka, Císařského údolí, Skal u Horního sedla, Okolí Jitravy, Dubské skály, Děčínský Sněžník, Ostrov, Tisá, Saské Švýcarsko (území bývalé NDR) nebo již ve větší vzdálenosti legendární oblast Hroboskalsko.

Neváhejte navštívit horolezecké oblasti území Svazku obcí Novoborska, které vás jistě nadchnou kombinací překrásné přírody a pestrých a neuvěřitelně rozmanitých lezeckých terénů všech stupňů obtížnosti.

Horolezectví na území obce Oybin

Žitavské hory nabízí přibližně 115 oficiálních pískovcových vrcholů k lezení, jedná se o pestrý, bizarní, krásný a prostorný terén pro horolezecký sport.

Lezení se zde provozuje již více než 125 let. Většina vrcholů skal, destinací vhodných pro horolezectví, se nachází kolem Oybinu a jsou dostupné i z obce Lückendorf. Kromě horolezeckých destinací s "velkými" stěnami 40 - 60 metrů vysokými, existuje i řada menších věží s nesčetnými výstupy ve všech obtížích. Dominatním skalním typem je zde pískovec. Vlastnosti pískovce se liší, od měkké a částečné křehké horniny, která se nachází především v údolích, až po pevnou hornatou skálu vhodnou pro horolezectví, která se nechází ve vyšších nadmořských výškách.