Hrnčíř

Protáhlá stolová hora Hrnčíř s rozsáhlou vyhlídkovou plošinou se nachází v Žitavských horách. Dostahuje nadmořské výšky 582 m a nachází se 1,5 km severovýchodně od lázní Oybin. Je známá především množstvím bizarních pískovcových útvarů na vrcholu, malebným horským hostincem Töpferbaude a nádherným výhledem na krajinu Horní Lužice, Krkonoš, Jizerských hor a Žitavskou pánev
Vrch Hrnčíř nabízí velkolepý pohled na tři hranice regionu. Je nejsevernějším kamenem nádherného Oybinského údolí. Jeho vrchol je korunován "zvířecími" skalními útvary jako jsou kvočny, kuřata, želva, papoušek a dinosaurus. Dominantou Hrnčíře je Skalní brána, podle tvaru v minulosti nazývaná také Koruna, která byla někdy na přelomu 19. a 20. stol. zpřístupněna kovovým točitým schodištěm jako vyhlídka. Objevuje se na většině pohlednic z Töpferu a je jeho symbolem.
První turistická chata na Hrnčíři byla postavena v roce 1860, po požáru byla obnovena do současné podoby v roce 1905. Před chatou je rozhlehlá vyhlídková terasa s velkým dřevěným křížem. Z terasy se naskýtají krásné výhledy na Žitavu a Olbersdorfské jezero. Ze západní části je vidět Varnsdorf a Šluknovský výběžek. Na severovýchodní části, která je již na polském území, jsou k vidění rozsáhlé hnědouhelné doly u města Bogatynia s elektrárnou Turów.

K vrcholu vede již několik let mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory bez hranic.