Hvozd

Je jedním z nejvýznamnějších kopců v Lužických horách a druhým nejvyšším vrcholem Žitavských hor. Výrazný znělcový hřbet se dvěma vrcholy leží na česko-německé hranici asi 2 km východně od Krompachu a 2,5 km jihozápadně od Oybinu.

Hlavní jižní vrchol Hvozdu (750 m) tvoří výrazná skála, nazývaná dříve Ilmenstein nebo Kreuzstein. Již v roce 1786 na ní stál velký dřevěný kříž, složený ze dvou kmenů, který označoval místo, kde se setkávaly hranice jablonského, zákupského a žitavského panství. Dnes tudy prochází česko-německá státní hranice. V roce 1787 sem nechal nejmenovaný žitavský radní vybudovat ze saské strany 84 kamenných schodů, jejichž část se používá dodnes. Severní vrchol hory (744 m) leží na německém území a v 19. století se označoval jménem Glamscher Stein nebo Johannisstein.

Hvozd je dodnes velmi oblíbeným výletním místem. Hlavní atrakcí je rozhledna na severním vrcholu, pod kterou je restaurace "Turmbaude" a malá vyhlídková terasa. Na jižním vrcholu stojí restaurace "Hochwaldbaude" a vyhlídková plošina, přes kterou prochází státní hranice. Ze sousední české chaty zůstaly už jenom zbytky základů. Uprostřed vyhlídkové plošiny byl 25. června 2000 vztyčen nový dřevěný kříž, slavnostně vysvěcený o Velikonocích roku 2001. Kříž nese dvojjazyčný nápis "Einer trage des Anderen Last - Jeden druhého břemena neste".

Rozhledna nabízí krásný kruhový výhled do širokého okolí. Na severu jsou Žitavské hory s malebným letoviskem Oybin, obklopeným lesnatými vrcholy Buchbergu, Jonsbergu a Töpferu, za nimiž se do dálky rozprostírá zvlněná krajina Horní Lužice s Žitavou. Na východní straně vyčnívají kopce v okolí Popovy skály, táhlý Ještědský hřbet a na obzoru můžeme za pěkného počasí vidět Jizerské hory a Krkonoše. Rozlehlé krajině Českolipska na jihu dominuje Jezevčí vrch s výraznými kupami Tlustce a Ralska, zatímco v pozadí vystupují Trosky, Bezděz, Říp, Vlhošť nebo Ronov. Na jihozápadě je České středohoří s výrazným Sedlem, nejvyšší horou Milešovkou a nenápadnou Bukovou horou s televizním vysílačem, dále k západu jsou pak Lužické hory s dominantami Klíče, Studence, Pěnkavčího vrchu a Luže. Ve vzdálenějším Českosaském Švýcarsku vyniká zejména Růžovský vrch, Grosser Winterberg a Děčínský Sněžník, na obzoru můžeme spatřit i hřeben Krušných hor.
Terasa vedle rozhledny umožňuje jen omezený výhled k severozápadu na Luž, Buchberg a Jonsberg, zatímco z jižního vrcholu Hvozdu je vidět hlavně na českou stranu Lužických hor, Ještědský hřbet, Ralskou pahorkatinu i vzdálenější kopce Kokořínska, Českého středohoří, Jizerských hor a Krkonoš.

Zdroj: www.luzicke-hory.cz