Lužické hory

Lužické hory jsou nevelkým pohraničním pohořím, které je možné ohraničit městem Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Malá část pohoří ležící na území Německa se nazývá se Žitavské hory.
Nejvyšší horou Lužických hor je Luž. Lužické hory jsou pokryty převážně lesy a najdeme zde řadu typických rostlinných druhů, z nichž některé patří mezi druhy u nás dokonce ohrožené. Žijí zde stáda jelení zvěře, srnčí zvěře, černá zvěř a mufloni.

Lužické hory skýtají řadu možností pro pěší turisty i cykloturisty. Po značených turistických trasách a cyklostezkách je možné dorazit například do Jiřetína pod Jedlovou, kde se nachází zřícenina hradu Tolštejn a Křížová hora s ojedinělou křížovou cestou. Z dalších hradů a zámků rozhodně stojí za zmínku Sloup, Grabštejn a Lemberk. Krásný výhled je z rozhledny Jedlová, pěkné rozhledy do okolní krajiny nabízí i vrch Klíč a Luž.

V Lužických horách najdeme zbytky rozmanité lidové architektury – roubené domy se sedlovými střechami, zříceniny několika hradů, rozhledny i pozoruhodné skalní útvary. Oblast je protkána velkým množstvím naučných stezek a skýtá četné možnosti pro rekreaci, turistiku i lyžování.

Celé Lužické hory nabízejí širokou nabídku ubytování všech kategorií, jsou zde penziony, chalupy, chaty i hotely.