Pekelné doly

Pekelné doly známé také jako Lindavské kostely jsou rozsáhlé podzemní prostory a chodby v údolí říčky Svitávky. Nachází se mezi vesnicemi Velenice a Svitava, v podhůří Lužických hor blízko rekreační oblasti Máchovo jezero. Největší pískovcové uměle vytvořené podzemí v Evropě vzniklo v 18. století za dob hraběte Kinského. Voda k pohonu strojů protékala vytesaným 350 m dlouhým náhonem skrze skalní meandr řeky. Vchod do jeho systému je úzkým schodištěm ve skále nad silnicí naproti bývalé sklárně. Další vchody leží na břehu říčky a jeden z těchto vchodů je velkou dómovitou prostorou skalního lomu. Jižně od sklárny stoupá lesní cesta k zchátralému objektu tzv. Velenických komor. Původně byly soustavou pískovcových lomů pro sklářskou výrobu. Komory jsou vysoké 2 - 4 m a táhnou se 100 m do pískovcového masívu. Celková plocha jeskyní činí přibližně 3500 m2. V jeskyních je stálá teplota 12° C.

Jeskyně se proslavily natáčením pohádky "S čerty nejsou žerty" v roce 1984. Také se zde natáčeli záběry do Amerického filmu “Salomon Kane“ v roce 2009.

Velký výběr studených i teplých jídel z Klubové kuchyně za lidové ceny. Pro řidiče a abstinenty točená Kofola, nelko točené Radegast Birell a ostatní studené i teplé nápoje. Při akcích možnost ulehnout kdekoli či v jeskyni, půjčení molitanových matrací. Kryté pískovcové parkoviště pro motorky.

Adresa: 
Miroslav Krejčí st.
Česká republika
Telefon: 
+420 604 993 267