Tratě a okruhy pro běžecké lyžování na Polevsku

Na Novoborsku, v okolí obcí Polevsko, Kytlice, Svor, Kamenický Šenov - Prácheň a Prysk jsou v zimním období udržovány tratě pro běžecké lyžování. Tratě se nacházejí v nadmořské výšce 500 - 626 m.n.m na hranici českolipského a děčínského okresu v krásné přírodě Lužických hor.
SKI Polevsko, obec Okrouhlá, která udržuje navazující okruhy, jsou s obcí Cvikov jedinými organizacemi, které v Lužických horách pravidelně udržují okruhy pro běžecké lyžování.
Při dobrém počasí je možné vychutnat nádherné výhledy na Jizerské hory, Ještěd, Bezděz, Ralsko, Klíč, Jedlovou, Děčínský Sněžník a další kopce Lužických hor, Českého Švýcarska a Jizerských hor.
Zimní běžecké tratě vedou převážně po úzkých lesních cestách, místy po loukách s členitým terénem. Proto jsou trasy určeny především pro lyžování klasickou technikou.

Upravované okruhy pro běžky:

Základní okruh kolem Medvědí hůrky:
z Jedličné - Tannenbergu, křižovatka "u křížku" a "u buku", návrat na Jedličnou (cca 3 km, červený okruh na mapě)

Okruh kolem vleku a Polevského vrchu:
z Jedličné - Tannenbergu, k vleku, dále po louce a dolů k prácheňské silnici, zpět nahoru přes Polevský vrch, kytlické pastviny, návrat na Jedličnou (cca 5 km, modrý okruh)

Okruh na Prácheň:
z Jedličné přes Polevský vrch, přejezd silnice Polevské - Prácheň, kolem polevského lomu k vysílači na Prácheň a zpět na Jedličnou přes kytlické pastviny (cca 10 km, zelený okruh)

Okruhy do Okrouhlé:
za prácheňskou silnicí jsou okruhy, které upravuje TJ Orel Okrouhlá - do Okrouhlé okolo hřiště Polevsko a na Prácheň (cca 5 km)

Kočárová cesta - Kočárovka:
z Jedličné nástup pěšky cca 100 m po silnici na Kytlice (k závoře), Kočárovka, kolem Malého Buku a Medvědího Buku k závoře u svorské silnice a zpět stejnou cestou (cca 9 km) nebo po svorské silnici na Jedličnou s minimálním provozem aut (cca 7 km, modrá trasa)

Trasa na Prysk:
z Jedličné přes Kytlicié pastviny na neudržovanou silničku Polevsko Prysk do Horního Prysku (tam a zpět cca 6 km, upraveno při dostatečné sněhové pokrývce, modrá trasa).

Trasa z Jedličné ke Skalce:
po zelené turirtické značce přes louku zadní cestou do Polevska do Nového Boru - Arnultovic nad Borskou Skalku (tam cca 3 km, upraveno nepravidelně při dostatečné sněhové pokrývce).

Okruh pro bruslení:
Nástup bude možný z prácheňské silnice. Okruh povede po loukách a pláních nad vlekem okolo Polevského vrchu k silnici na Prácheň (3 km).

Zdroj: SKI Polevsko